Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Urmatoarea constituie proba in vederea redeschiderii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Urmatoarea constituie proba in vederea redeschiderii U.P. ?

Am obs. ca unele instante de judecata refuza cereri de revizuire in cazul in care considera ca petentul pe timpul U.P. putea cere administrarea respectivelor cereri.

INTREBARE 1: Este la fel si in cazul unei redeschideri a U.P ?

Povestea mea:

E destul de trista... am fost agresat de catre niste derbedei in fata unui club in urma cu 2 ani. Ei au fost in numar de cel putin 10. I-au prins pe 3 politia. S-au identificat 7 persoane.

Eu am avut 2 martori insa ei ...

Si-au angajat avocat, au aruncat vina pe unul dintre ei (cum ca eu as fi sarit la bataie si el s-a aparat,etc), si ceilalti 6 au venit de martori. Au mai adus si o fata (verisoara cu unul dintre ei) sa zica ca m-am legat de ea in club, si ca baiatul respectiv doar m-a rugat sa termin moment in care am sarit cu pumnul la el.

Au primit NUP (ei) iar baiatul respectiv a primit SUP.

Recent am apelat la o firma de detectivi particulari, i-au luat mai de aproape, mai de la distanta, le-au pus chiar o fata (unuia dintre ei) si au reusit sa obtina 3 declaratii video cum se laudau ce mi-au facut acolo, cum l-au "nenorocit pe unu" ca asa li s-a sculat lor,etc.

------

Pot folosi acele chestii in vederea redeschiderii UP? Firma de detectivi mi i-a gasit si pe restul 3 dintre batausi. (au fost 10) , dar si un martor care mi-ar putea fi favorabil mie. (o fata)

Ceea ce au declarat respectivii in faza de U.P. se leaga ca nuca de perete de actele medicale din dosar, insa declaratiile lor video, contin detalii,etc... lol

Eu am apelat la respectiva firma, pt. a avea constiinta impacata asupra ceea ce s-a intamplat.

:O:O:O:O:O

Inca o intrebare: daca mi se aproba redeschiderea, cei 5000 euro pot sa ii pun pe post de daune materiale? Sau vor sari in aer ca nu e vina lor ca politistii sunt incompetenti si nu au fost prinsi ...sau judecatorul ca comenta ca "putea sa-i prinda si politia, ca e un serviciu public si gratuit" ?