Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cine ce poate face ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cine ce poate face ?

doar la politistul la care sa depus plangerea se poate merge pentru a o retrage ? intreb deoarece de fiecare data cand merg la sectie nu il gasesc pe acel politist iar acesta nu ma suna niciodata pt a stabili o ora si o data! ce sa fac?
Depuneti cererea de retragere la institutie nu la persoana.
duceti cererea in doua exemplare si depuneti-o la registratura. o copie o lasati acolo iar pe copia dvs. sa treaca politistul de la registratura numarul de inregistrare.
In primul rand trebuie sa depuneti cererea la registratura....si sa primiti numar. Nu de alta, dar respectivul politist o mai poate incurca si apoi nu o sa aveti dovada ca ati depus-o. Si nu uitati sa aveti un exemplar pe care sa primiti si dumneavoastra numarul de inregistrare.
problema e ca altcineva trebuia sa retraga plangerea impotriva mea .Am reusit sa o retragem. Respectivul a scris ca isi retrage plangerea pe dosul foii pe care a depus plangerea ,dupa care politistul a luat foaia si a puso in dosar. Intrebarea este : trebuia sa cer ceva numar pt aceea retragere de plangere ?
Daca plingerea depusa este pentru savirsirea unei infradtiuni prevazute in codul penal si pentru care prevede retragerea plingeri,organul de politie trebuie sa propuna NUP prin Parchet. Daca plingerea nu se refera la savirsirea unei infractiuni ci la o alta fapta de natura contraventionala,spre examplu,politistul poate tine cont de ce este scris pe verso plingeri si poate propune clasarea lucrarii.

Am emis aceasta ipoteza,deoarece nu a-ti specificat la ce fapta se refera plingerea.

Detectiv Particular FILIP STELIAN