Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpar apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpar apartament

Vreau sa cumpar un apartament. Vanzatorul e in stadiul urmator: sotia decedata, are doi copii, un baiat si o fata....baiatul e decedat si are un copil( nepot)....si fata traieste...........

As vrea sa cumpar apartamentul si as dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez pentru a nu ma trezi peste cativa ani ca apartamentul respectiv este revendicat de vre-o ruda ( nepot, fiica, sau nora) de-a vanzatorului...
Care ar fi procedura la notar? Se ocupa el de aceasta chestiune? Care ar fi taxele notariale ?

Multumesc mult
Vanzatorul a dezbatut succesiunea ?
nu stiu....
Discutati concret cu vanzatorul acest aspect esential