Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua ! Am un unchi care are in proprietate un imobil obtinut pri ctr. de vanzare cumparare impreuna cu sotia lui,la data achizitionarii imobilului erau casatoriti legal . Au vut un singur copil,o fiica care sa casatorit si a nascut un baiat . Fiica a decedat iar dupa cativa ani a decedat si mama ei (sotia unchiului). Nu sa dezbatut succesiunea dupa decesul matusii . De acest nepot nu detine nimeni nici o informatie cu privire asupra locului unde sar afla,nemai luand legatura cu unchiul sau de la inmormantarea mamei lui .Sa incercat contactarea lui la ultimul domiciliu cunoscut adica la tatal lui dar fara vreun rezultat . Daca unchiul inceteaza din viata ce se intampla in acest caz cu imobilul ?
Ramane acelui nepot.
chiar daca nepotul nu apare deloc ?
Dacă vrea, unchiul poate să vă lase un testament și vedeți dvs. în viitor cum descurcați lucururile (cu ajutorul unui avocat).

Cei doi soți cărora le ziceți unchi și mătusă nu pot fi amândoi rude cu dvs. (unul vă e rudă, celălalt vă este afin). Care dintre ei era/este frate/soră cu unul dintre părinții dvs.?
romascanu, moderator