Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire pensie de intretinere

Se poate face incredintarea minorilor si stabilirea unei pensii de intretinere inainte de divort??

De putut se poate dar este asa de complicat incat nu va recomand.
Orice se poate...daca vreti sa stiti...
Pe cale de ordonanta presedintiala, se pot lua masuri vremelnice, grabnice, pana la definitivarea cauzei privind desfacerea casatoriei prin divort.

Ordonanta presedintiala este o masura urgenta, ce se caracterizeaza prin vremelnicie si neprejudecarea procesului transat pe calea dreptului comun.

Hotararea judecatoreasca este executorie de drept.

Daca apreciati ca traversati o situatie ce comporta urgenta, puteti initia demersurile sus mentionate.

Succes.

Daca parintii nu locuiesc impreuna, puteti cere sa se stabileasca domiciliul copilului la unul din parinti in caz ca parintii nu se inteleg si stabilirea contributiei pt fiecare parinte. Nu va obliga nimeni sa dati divort si nici asa complicat nu e.