Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanta presedintiala

Buna.as dori sa intreb cum as putea sa obtin o hotarare prezidentiala pentru un minor ?as dori sa-l iau in vacanta dar nu pot ca imi trebuie procura si nu pot obtine ca nu vrea tatal minorului.eu fiind in divort.
Trebuie sa faceti o actiune prin care sa cereti instantei suplinirea acordului tatalui. Va trebui sa aratati unde mergeti, pe ce perioada si sa dovediti ca tatal nu isi exprima acordul
Va puteti adresa instantei de judecata, pe cale de ordonanta presedintiala.

Ordonanta presedintiala reprezinta o masura grabnica, urgenta.

Aceasta se caracterizeaza prin vremelnicie, efectele sale fiind temporare.

O alta cerinta prevazuta de lege presupune neprejudecarea fondului.

Asadar, cand exista posiblitatea pierderii ori intarzierii exercitarii unui drept, instanta de judecata poate dispune masuri temporare, pe cale ordonantei presedintiale.

Procesul poate fi judecata chiar daca nu exista un litigiu, transat pe calea dreptului comun.

In probatiune, puteti uza de inscrisuri si de martori.( trebuie sa aveti documente de unde rezulta deplasarea pe care intentionati sa o realizati ).

Instanta de judecata poate suplini consimtamantul paratului, daca aprecieaza ca masura este una in interesul superior al minorului.

Hotararea este executorie de drept, efectele producandu-se de la pronuntare.

Sentinta este atacabila cu apel, in termen de 5 zile de la comunicare.( daca s-a dat fara citarea partilor, ori de la pronuntare , daca s-a dat cu citarea partilor).

Succes.

Procedura ordonantei presedentiale este reglementata de art.997-1002 NCPC.