avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... tatal - concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

tatal - concediu crestere copil

Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea situatie pe care va voi expune in continuare.
Pe 30 noiembrie 2012 am nascut si in momentul de fata ma aflu in concediu pentru cresterea copilului de 1 an. Conform HG nr. 57/2012, tatal copilului trebuie sa intre in concediu de crestere a copilului pentru o luna. Problema si dilema mea este urmatoarea: firma la care era angajat sotul meu in perioada decembrie 2011-noiembrie 2012 (12 luni anterioare nasterii copilului) nu i-a platit integral salariul (foarte putin sau deloc) si deasemenea nu a platit catre stat nicio dare aferenta salariului sotului. Deci sotul a incasat o parte din salariu insa pentru banii aceia firma nu a platit nimic catre stat. In aceste conditii se considera ca sotul meu nu intruneste conditiile de acordare a concediului de crestere a copilului?
Pentru a beneficia de stimulentul de insertie ma pot intoarce la serviciu in 29 octombrie, respectiv 29 noiembrie in conditiile in care sotul meu nu intruneste conditiile de acordare a concediului de crestere copil?
Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 3 Septembrie 2013
Andig, utilizator
Cel mai recent răspuns: Andig , utilizator 22:02, 3 Septembrie 2013
1. Plata contributiilor nu este o conditie pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Singura conditie este sa aiba venituri din salariu (chiar daca angajatorul nu i-a platit salariu de cateva luni el are salariul calculat pe statul de plata).

3. Deci sotul dvs. indeplineste conditia pentru a beneficia o luna de CCC.

4. - Pentru a beneficia de stimulentul de insertie reluati activitatea inainte de a implini copilul 11 luni.
- Daca tatal intra o luna in CCC va beneficia in acea luna de indemnizatia pentru CCC;
- Daca tatal nu intra o luna in CCC atunci nu mai primeste indemnizatia pentru CCC;
- In ambele situatii dvs. beneficiati de stimulentul de insertie dupa ce copilul implineste 1 an.

5. Mergeti la Primarie cu dovada ca ati reluat activitatea si completati cererea pentru stimulentul de insertie
Va multumesc mult pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc obligatoriu pentru tata o luna ramiha ramiha Buna ziua, am si eu nevoie de un raspuns din partea dvs. Dupa nastere vreau sa intru in CCC pentru an. Am inteles ca pentru copiii nascuti dupa 1 martie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pentru cresterea copilului acordata tatalui AndreiDI AndreiDI Daca mama nu are contract de munca, nu este nici in somaj, somajul ei incetand in martie 2012 si de la acea data nu mai realizeaza venituri, se mai poate cere ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez sa primesc stimulentul de insertie? florinonly florinonly Buna ziua, Va rog sa imi comunicati cand pot sa ma intorc incampul muncii pentru a beneficia de stimuletul de intoarcere din concediul crestere ingrijire ... (vezi toată discuția)