Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu de odihna neefectuat

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca, in cazul in care o scoala isi pierde personalitatea juridica prin comasare cu o alta unitate scolara, este corect sa se plateasca angajatilor concediul de odihna neefectuat, conform codului muncii, avand in vedere faptul ca inceteaza contractele de munca la unitatea veche si se intocmesc noi contracte de munca pe o alta institutie.
Va multumesc.
Este corect. CIM inceteaza, deci concediul de odihna neefectuat va fi compensat in bani.

"Articolul 146 - Periodicitatea concediului de odihna; compensari in bani pentru concediul de odihna neefectuat
[...]
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca."

~ Conținut șters la cerere ~
Daca se incetaeza c.i.m. la vechiul angajator, atunci potrivit art.146 alin.4 C.mun., angajatorul are obligatia de a compensa in bani zilele de CO neefectuate.
multumesc mult