Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal

In cazul in care imi iau concediu de risc maternal inainte de concediul prenatal, cuantumul indemnizaţiei fiind egal cu 75% din media veniturilor lunare realizate în cele 10 luni anterioare solicitării, indemnizatia de crestere a copilului va fi calculata in functie de suma redusa cu 25% sau in functie de venitul care ar fi fost realizat daca nu as lua concediu de risc?
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. In aceste 12 luni intra lunile in care ati avut salariu dar si lunile in care ati avut indemnizatii pentru concedii medicale de orice fel (inclusiv concediul de risc maternal si concediul de maternitate).

3. In cazul prezentat de dvs. indemnizatia pentru concediul de risc maternal va duce la o indemnizatie pentru CCC mai mica decat daca nu ati fi in concediu de risc maternal.