Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contracte de munca pentru Cetatenii straini
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contracte de munca pentru Cetatenii straini

Am angajat un cetatean strain care nu este din UE, cu CIM pe perioada nedeterminata pe baza autorizatiei de munca.

1. Pe autorizatia de munca nu scrie valabilitate. Un inspector al ITM-ului a spus ca are valabilitate un an. Exista temei legal care sa dovedeasca valabilitatea autorizatiei de munca?
2. Cetatenii straini beneficiaza de deducere personala?
ORDONANTA DE URGENTA nr. 56 din 20 iunie 2007 privind încadrarea în munca si detasarea strainilor pe teritoriul României, art 6 specifica tipurile de autorizatii de munca.....
deducerea personala inseamna deducere la plata impozitului.....atat timp cat cetateanului strain i se aplica aceeasi cota de impozitare in baza legilor sunt de parere ca are aceleasi drepturi ca si cetateanul roman....e normal sa beneficieze de aceleasi drepturi...altfel ar fi discriminare....