Buna ziua,
daca am achizitionat un mijloc fix la mana a doua care a avut durata de functionare normala de 5 ani si a fost amortizat complet, il inregistrez tot ca mijloc fix cu aceeasi durata de functionare?
In cazul mijloacelor fixe achizitionate cu durata normala de functionare expirata,durata de functionare se stabileste de catre o comisie tehnica sau expert tehnic independent,conform pct.III din anexa la HG 2139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe.
Amortizare autoturism
cdi75
Sunt PFA si am achizitionat un autoturism secand hand. L-am inregistrat in registrul inventar si am trecut plata in registrul de incasari si plati. In afara de ... (vezi toată discuția)
Webinar: Fiscalitate și digitalizare în 2025. Ce știm și ce urmează?
ACCA, cea mai mare asociație internațională în domeniul financiar-contabil, vă invită să participați la un eveniment gratuit destinat profesioniștilor care doresc să afle cele mai recente noutăți legate de sistemul fiscal din România.
În cadrul webinarului, care va avea loc pe 26 februarie la ora 10:00, Delia Cataramă, Tax Partner Viboal FindEx, va aborda principalele modificări fiscale aplicabile în 2025 companiilor, cu focus pe impactul asupra profitabilității și cash-flow-ului acestora.