Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Convocare pentru procedura de informare in mediere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Convocare pentru procedura de informare in mediere

Buna ziua,
Avand in vedere prevederile legii medierii, pt procedura de informare, daca cel invitat nu se prezinta dar avem confirmarea de primire cu semnatura lui de la posta, este necesar sa-l convocam din nou?
art.43 alin3:(3) Daca una dintre parti refuza, in scris, in mod explicit, medierea ori nu raspunde invitatiei mentionate la alin. (1) ori nu se prezinta de doua ori la rand la datele fixate pentru semnarea contractului de mediere, medierea se considera neacceptata.
Sunt de aceeasi parere cu @legally_aid si @artacomunicarii. Sedinta de informare nu poate fi considerata a fi in mod obligatoriu "data semnarii contractului de mediere", ci data la care se indeplineste obligatia legala a parcurgerii informarii.

Contractul de mediere, presupunand ca informarea are ca rezultat acceptarea medierii =D>, poate fi semnat si la o alta data, nu neaparat la finalul informarii, asta si pentru ca partile nu sunt obligate, conform legii, sa faca medierea cu acelasi mediator care le-a facut informarea. :((

Pentru convocarea la informare, intervalul permis de lege (15 zile calendaristice pentru finalizarea procedurii) este, de cele mai multe ori, insuficient pentru a permite transmiterea a doua invitatii, cel putin cu Posta Romana. Acest demers poate fi facut, insa optional si in cazuri obiectiv motivate. Daca invitatul a semnat de primire, nu a solicitat reprogramarea si nici nu s-a prezentat la informare, fara a motive lipsa, este clar ca nu doreste sa participe.
mediator_comeaga, utilizator
Buna ziua,
Art. 43 (3)Dacă una dintre părţi refuză, în scris, în mod explicit, medierea ori nu răspunde invitaţiei menţionate la alin. (1) ori nu se prezintă de două ori la rând la datele fixate pentru semnarea contractului de mediere, medierea se consideră neacceptată.

Toate cele bune !
Alice Voinescu, Mediator