Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Transfer auto PF din Bucuresti in Hunedoara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Transfer auto PF din Bucuresti in Hunedoara

Buna ziua. Mi-am schimbat domiciliul din Bucuresti in Hunedoara. Autoturismul este inca inmatriculat pe Bucuresti. Doresc sa stiu care este procedura pe care trebuie sa o urmez pentru a transfera autoturismul in Hunedoara si ce acte trebuie sa completez pentru acest lucru. Multumesc anticipat.

Aveti nevoie de urmatoarele documente
Cerere
Cartea de identitate a vehiculului
Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de la fostul domiciliu/sediu
Trei exemplare completate ale certificatului de radiere
Actul de identitate (buletin, adeverinta sau cartea de identitate) care atesta schimbarea domiciliului in cazul persoanelor fizice sau hotarare judecatoreasca, lege, ordonata, HG, care atesta schimbarea sediului in cazul persoanei juridice
Certificatul de inmatriculare
Placile cu numere de inmatriculare
In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.

Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
copia actului de identitate al delegatului;
copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.

Admin, administrator
Autoturismul momentan nu are polita RCA deoarece nu circul cu el. Este nevoie la inmatricularea in Hunedoara si de RCA?
Este obligatorie si asigurarea RCA in termen de valabilitate.
Pentru transcriere gasiti informatii si aici
[ link extern ]