avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Transfer auto PF din Bucuresti in Hunedoara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Transfer auto PF din Bucuresti in Hunedoara

Buna ziua. Mi-am schimbat domiciliul din Bucuresti in Hunedoara. Autoturismul este inca inmatriculat pe Bucuresti. Doresc sa stiu care este procedura pe care trebuie sa o urmez pentru a transfera autoturismul in Hunedoara si ce acte trebuie sa completez pentru acest lucru. Multumesc anticipat.

Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 18:56, 4 Septembrie 2013
Aveti nevoie de urmatoarele documente
Cerere
Cartea de identitate a vehiculului
Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de la fostul domiciliu/sediu
Trei exemplare completate ale certificatului de radiere
Actul de identitate (buletin, adeverinta sau cartea de identitate) care atesta schimbarea domiciliului in cazul persoanelor fizice sau hotarare judecatoreasca, lege, ordonata, HG, care atesta schimbarea sediului in cazul persoanei juridice
Certificatul de inmatriculare
Placile cu numere de inmatriculare
In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.

Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
copia actului de identitate al delegatului;
copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.





Ultima modificare: Miercuri, 4 Septembrie 2013
Admin, administrator
Autoturismul momentan nu are polita RCA deoarece nu circul cu el. Este nevoie la inmatricularea in Hunedoara si de RCA?
Este obligatorie si asigurarea RCA in termen de valabilitate.
Pentru transcriere gasiti informatii si aici
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism tripl3x tripl3x Buna seara. Am si eu o problema in care sper ca voi gasii indrumarile dumneavoastra. Am avut un autoturism dacia 1300 cu care nu am mai circulat de mult timp, ... (vezi toată discuția)
Acte vanzare autoturism neclare bogobogobogo bogobogobogo Buna ziua Am vandut un autoturism pe chitanta de mana si nu-l gasesc pe actualul \"propietar\" pentru a face radierea. Din acest motiv platesc in continuare ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism Borza Borza Buna.Societatea pe actiuni x vinde on autoturim unei persoane fizice. Tranzactia s-a facut eliberandu-se o factura. Persoana fizica vinde la randul sau mai ... (vezi toată discuția)