Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nu am salariu, cum platesc contributia la sanatate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nu am salariu, cum platesc contributia la sanatate?

pentru ca nu mai sunt salariat,as dori sa stiu cat trebuie sa platesc la asigurari de sanatate pentru a putea,, beneficia mai tarziu ,,de acestea? multumesc
1. Conform Legii 95/2006, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate.

2. - Daca are un contract individual de munca este asigurat prin efectul legii.
- Daca nu are nici un venit se poate asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
- Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (800 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
- In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 44 lei pe luna.

In cazul in care nu incheiati un contract de asigurare, puteti deveni coasigurat.

Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
Multumesc,aveti ideie care sunt actele pentru a putea incheia contractul cu casa de asigurari de sanatate ca pers fizica,va rog??
Actele necesare sunt:
- adeverinta de fisc ca nu realizati venituri
- C.I.