avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecarea in lipsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecarea in lipsa

Buna ziua,
V-as ruga sa-mi spuneti, care este temeiul de lege pe care se poate solicita judecarea unei cauze in lipsa?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:27, 4 Septembrie 2013
ART. 411 C.proc.civ.
Suspendarea voluntară
(1) Judecătorul va suspenda judecata:
1. când amândouă părţile o cer;
2. când niciuna dintre părţi, legal citate, nu se înfăţişează la strigarea cauzei. Cu toate acestea, cauza se judecă dacă reclamantul sau pârâtul a cerut în scris judecarea în lipsă.
(2) Cererea de judecată în lipsă produce efecte numai la instanţa în faţa căreia a fost formulată.

ART. 583
Solicitarea judecării în lipsă
Oricare dintre părţi poate cere în scris ca soluţionarea litigiului să se facă în lipsa sa, pe baza probelor aflate la dosar. Dispoziţiile art. 580 se aplică în mod corespunzător.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Septembrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Judecarea in lipsa in ncpc - temei legal iancu123 iancu123 judecarea in lipsa, conform carui articol din noul cod de procedura civila, se poate cere. (vezi toată discuția)
Judecarea in lipsa in ncpc - articol laura-jurist laura-jurist buna ziua care este noul articol referitor la judecare in lipsa a unei cauze? fostul 242, 2 multumesc (vezi toată discuția)
Divort andreeeaaa andreeeaaa Va rog sa ma ajutaţi cu o întrebare, sunt căsătorită nu am copii si am înaintat divorţ. La prima înfăţişare nu s-a prezentat soţul meu, ce se ... (vezi toată discuția)