Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

exista un partaj, sotul renunta la partea sa in favoarea sotiei( proprietatea a fost cumparata in timpul casniciei), dar sotul are un copil din alta casnicie.

copilul poate ataca in instanta proprietatea la care renunta tatal in favoarea sotiei?

care este cel mai sigur mod de a transfera intreaga proprietate sotiei fara ca copilul sa obtina vrn drept?

va multumesc
Daca partajul s a facut cu sulta copilul la decesul sotului nu poate cere reductiunea donatiei daca i se incalca cota de rezerva succesorala.