Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE DONATA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE DONATA

Buna Ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Tatal meu a murit in 2001.
S-a facut succesiunea la vremea respectiva iar eu si fratele meu am cedat totul in favoarea mamei,
Acum am aflat cu stupoare ca mama in secret a facut act de Donatie fratelui meu.
Ce pot face acum cat mama mai este in viata sa pot avea si eu drept la mostenire dupa decesul dansei ? Nu mi se pare corect cum au procedat.Va multumesc pentru ajutor.
Nu prea aveți ce sa faceți.
Mergeti la avocat dacă aveți motive.

După.decesul mamei o sa puteți obține ceva din donație.
Se va face o reductiune.
Cat timp traieste mama, nu aveti ce sa faceti.
După decesul mamei, daca donația a fost excesivă și v-a încălcat rezerva succesorala, puteti solicita reductiunea donatiei. Rezerva dvs succesorala este jumătate din cota legală, adică 1/4.
Asta înseamnă că veți primi fie o parte din imobil (daca esre parajabil in natura), fie veti primi o sulta de la frate.
daca in loc de donatie ar fi facut contract de vanzare cumparare ar putea fi atacat si acesta?
da, dar trebuie sa dovediti ca a fost o donatie deghizata , ca in realitate fratele nu a platiti pretul.
Acest contract de vanzare-cumparare poate fi atacat si in timpul vietii parintelui care a vandut sau se poate ataca numai dupa deces?