avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Sulta proces de revendicare
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Sulta proces de revendicare

Sunt intr-un proces de revendicare. Partea adversa care detine si cota majoritara din cladire inclusiv intreg terenul pe care se afla cladirea, a solicitat la expertiza si sulta pentru partea mea. Expertul desemnat de instanta a facut un ,, CALCUL " din care partea mea valoreaza cat un chiosc de ziare. Va rog sa imi precizati care sunt actele normative si modalitatile de calcul al sultei. Imobilul este situat intr-o zona zero a unui municipiu resedinta de judet. Totodata va rog sa imi spuneti daca exista termenul de ,, pod construit cu intentie de mansardare "
Va multumesc.
Despre sulta gasiti mai multe informatii aici
[ link extern ]
Expertul este obligat sa raspunda documentat la obiectivele fixate de catre instanta de judecata.
Cand evalueaza un imobil, expertul se refera la articole de lege/ la acte normative in vigoare emise de catre institutii ale statului/ la documente emise de catre primarii, etc., documente/ articole pe care le mentioneaza pentru sustinerea concluziilor sale din raportul de expertiza tehnica judiciara.
Puteti face observatii la raportul de expertiza si este de preferat sa anexati documente care sa va sustina punctul de vedere. Expertul este obligat sa raspunda in scris la observatiile dvs. Instanta va analiza raportul, observatiile dvs. si raspunsul expertului la observatiile dvs. si va decide in consecinta.
Daca dvs. nu sunteti multumit de raspunsurile expertului la obs. dvs. puteti cere instantei de judecata sa aprobe o contraexpertiza, din aceeeasi specializare cu prima expertiza.
Termenul de ,, pod construit cu intentie de mansardare" poate fi preluat din declaratii de intentie ale proprietarului/ proprietarilor cladirii. Poate o fi si o constatare e expertului in urma efectuarii expertizei la fata locului.
Daca am ,,adeverinte" de la trei agentii imobiliare diferite si ff concurente intre ele pe zona in care valoarea de piata este mult mai mare decat valoarea data de expertul desemnat de instanta, aceasta imi poate lua in considerare aceste inscrisuri date de agentiile imobiliare ca proba? Sau evaluarile se fac decat in baza unor norme ce poate nu sunt actualizate cu valoarea din piata?
Toate adeverintele poarta antetul agentiilor si stampila cu semnatura a directorilor.

Va multumesc.
Depuneti aceste documente la dosarul cauzei, prin arhiva tribunalului, cu numar de inregistrare/ data. Instanta va analiza si aceste documente impreuna cu raportul de expertiza tehnica judiciara, atunci cand va da o hotarare.
Expertul are in vedere, obligatoriu, documente in vigoare la data efectuarii expertizei. Primariile au obligatia legala sa actualizeze aceste valori, pentru a stabili corect impozitul pe proprietate.
Valorile prezentate de catre agentiile imobiliare sunt valori de piata (statistici oferite de catre agentiile imobiliare pentru un studiu informativ al pietei), nu acte normative, oficiale, emise de catre parlament/ primarii/ institutii ale statului.
Va multumesc pentru lamuriri.
Era indicat sa aveti expert parte.
Ati putea incerca sa cereti si o contraexpertiza daca exista probleme clare.

Va veti afla in situatie de coproprietate sau din ce motiv se ajunge la sulta?

Alte discuții în legătură

Inlocuire expert eugen82 eugen82 Daca un expert face un raport de expertiza in mod evident neptrofesionist, cu erori grosolane pe care le poate constatata orice persoana fara pregatire, ... (vezi toată discuția)
Partaj. contraexpertiza AlinaNegrut AlinaNegrut As dori daca cineva poate sa ma ajute cu cateva informatii. Sunt in proces de partaj cu fostul sot, si s-a realizat expertiza cu care nu sunt de acord, este o ... (vezi toată discuția)