Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Card Cetelem persoana decedata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Card Cetelem persoana decedata

socrul meu a cumparat in rate de la magazin de electronice diferite produse,fara giranti si fara asigurare de viata incheiata.a cumparat de 2 400 ron cu termen de un an ,a platit 4 rate si intre timp a decedat.ce se intampla daca nu mai platim?precizez ca stau in casa cu socrii iar casa e trecuta pe numele meu si al sotiei cu uzufruct viager.va multumesc
Daca nu mai aveti nimic de mostenit de la socrul dvoastra si daca va exprimati in scris optiunea de a renunta la mostenire dupa el, atunci dvoastra nu trebuie sa va faceti probleme, si activele si pasivele socrului se duc odata cu el.
Daca nu faceti hartia de renuntare, riscati sa va treziti cu debitul socrului in carca dvoastra.
nu mai am nimic de mostenit de la el,dar uzufructul viager inseamna mostenire?noi am facut act de vanzare cumparare cu uzufruct viager intre sotia mea eu si ei.adica trebui sa renunt la uzufruct viager?sa nu mai mostenim partea din casa care ii revenea lui?nu inteleg prea bine partea asta.va multumesc pt raspuns,si sper ca mai imi raspundeti si la urmatoarea intrebare.
Casa nu e pe numele dvs si al sotiei, care parte de casa s-o mai mosteniti ?
Uzufructul era un drept al socrului, nu al dvs. Dreptul se radiaza din cartea funciara in baza unei cereri insotita de certificatul de deces.
Nu veti plati aceste credite, nu e necesar sa dati ( copilul lui si soacra dvs) declaratie de renuntare la mostenire, oricum datoriile se platesc doar din bunurile mostenite, ori daca nu aveti de mostenit niciun bun...
Produsele alea mai exista? si alea tot bunuri sunt.
bunurile cumparate sunt un televizor si un aragaz,poate veni firma de recuperare in casa mea sa mi le ia?multumesc
Firma de recuperare se poate indrepta impotriva tuturor bunurilor debitorului. In cazul dvs. e mai complicat pt ei, trebuie sa faca un partaj succesoral. Va sfatuiesc, daca puteti sa continuati sa platiti dvs ratele preluand datoria si bunurile pot deveni ale dvs, incheind cu firma respectiva o cesiune de creanta (de exemplu). Vorbiti cu ei si se gasesc solutii! Bafta!