Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Complicitate furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Complicitate furt

Buna ziua.iubitul meu a lucrat ca manager de raion in cadrul unui supermarket.in urma inventarului s-a descoperit ca lipseau anumite produse.el stia de lipsa lor dar nu a anunat pe nimeni.acum directorul de magazin doreste sa mearga la politie.intrebarea mea este daca el poate fi acuzat de ceva anume.multumesc anticipat.
Dacă a înlesnit sau i-a ajutat pe făptași la săvârșirea furtului sau le-a promis acestora că le va tăinui bunurile furate chiar dacă în acest din urmă caz nu s-a ținut de cuvânt atunci poate fi acuzat de COMPLICITATE, dacă a primit, dobândit, transformat sau valorificat bunurile care au fost furate știind că aceste bunuri au fost furate atunci va fi acuzat de TÃINUIRE.
nu a participat in niciun fel la savarsirea furtului, nu stie cine a savarsit fapta,nimic din cele descrise de dvs mai sus.el doar nu si-a anuntat superiorul ierarhic ca in urma inventarului a descoperit aceste pierderi, de frica sa nu fie dat afara ,deoarece alti colegi de ai lui au patit asta. sunt pierderi firesti, (in orice magazin din romania se fura in ciuda existentei camerelor de filmat), inregistrate in decursul a mai multor luni. managerul firmei de paza din cadrul supermarketului ameninta in continuare ca va merge la politie,il va da in judecata.este posibil acest lucru? nu pot sa imi imaginez de ce anume ar putea sa-l acuze
mirela4iubi, utilizator
Elemer67 a scris:

Dacă a înlesnit sau i-a ajutat pe făptași la săvârșirea furtului sau le-a promis acestora că le va tăinui bunurile furate chiar dacă în acest din urmă caz nu s-a ținut de cuvânt atunci poate fi acuzat de COMPLICITATE, dacă a primit, dobândit, transformat sau valorificat bunurile care au fost furate știind că aceste bunuri au fost furate atunci va fi acuzat de TÃINUIRE.

am auzit ceva de favorizarea infractorului.e posibil?
E posibil orice.
E posibil si sa fie vorba de favorizarea infractorului.
Depinde si de ce nu a anuntat.
Ar fi bine sa mearga insotit de avocat la audiere.
Ar putea si sa scape.
Nu a anuntat de frica sa nu fie dat afara.Desi nu a furat el acea marfa asa se practica in acest magazin,iti lipseste marfa esti dat afara. Azi am aflat ca directorul magazinului vrea sa depuna plangere penala pt delapidare daca iubitul meu nu este de acord sa le plateasca o suma de bani care sa acopere paguba. Repet ca el nu a furat acea marfa, nu a avut nicio legatura,deci nu exista probe in sensul asta.El doar nu a anuntat ca acea marfa lipseste. Evident el nu vrea sa plateasca deoarece nu el a furat acea marfa. Are vreo sansa aceasta posibila plangere sau e doar o incercare de al speria pe el sa le plateasca paguba fara sa se mai oboseasca sa caute adevaratii vinovati?