Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis suspendat pentru alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis suspendat pentru alcool

salut! Am si eu o mare problema...Joi seara,la 200 de m casa m-a oprit politia si in etilotest mi-a iesit 0.84.Am baut vreo 2 sticle de 2 l bere,incepand de la 10 pana pe la 17(.Politia m-a oprit la 20.30.)La spital mi s-au recoltat probe de sange si am dat o declaratie.Acum trebuie sa astept rezultatul de laborator. Ceea ce vreau sa intreb este la ce alcoolemie sa ma astept-politistul m-a pus sa beau si apa,cred k am baut 1.5l.A zis k la a doua proba poate mai scade..O recalculare m-ar ajuta sau nu mai are rost?
0,84 in aerul expirat inseamna aprox 1.60 in sange.Acum depinde de cata apa ai baut ,dar nu te astepta sa scazi sub limita legala.Parerea mea este ca nu poti scapa de dosar penal si sfatul e sa-ti iei un avocat.
Din pacate la alcoolemia care a iesit in aerul expirat probele sigur vor iesi ca este o alcoolemie care depaseste limita legala de 0.8 la mie in sange.
Prin urmare cred ca o sa va aleti sigur cu un dosar penal.
Bine ar fi sa vb cu un avocat si apoi dupa aceasta sa cererti un calcul retroactiv.
La spital vi s-au recoltat 2 probe de sange la o ora diferenta?
Daca nu vi s-au luat 2 probe aveti toate sansele sa scapati "basma curata".