Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Modificarea kilometrajului auto - fapta penala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Modificarea kilometrajului auto - fapta penala?

O alta persoana decat mine (care a avut masina mea in comodat)) a dat cuiva acest autoturismul (sa-l tina in custodie, pana ii achita o datorie).
Am recuperat autoturismul prin instanta (pe o actiune in revendicare) fiindca cel la care a fost las auto pentru o datorie - in custodie -, nu voia sa mi-l restituie (mie nefiindu-mi opozabil actul incheiat intre cei doi).
Dupa ce mi-a fost predat de executorul jud.(am luat-o prin executarea silita), am dus masina imediat la un service autorizat . Din devizul de constatare reiese ca ..kilometrajul auto a fost dat inapoi de 4 ori!!!
La predare prin executor debitorul a declarat ca restituie masina exact cum a primit-o!

Exista vre-o fapta penala pentru modificarea kilometrajului, fara acordul meu?

Ms.
DlGoe, nu inteleg despre ce ”teapa” vorbesti! Singurul pacalit sunt eu fiindca mi-am recuperat masina praf si cu kilometrajul modificat!
Da, are computer bord.

Nu eu sunt persoana care a lasat masina in custodie pt plata unei datoriii ci persoana 1 careia i-am lasat masina in comodat! Aceasta persoana a dat-o persoanei nr 2...si asa mai departe!
Puteti actiona pe civil doar persoana 1 care raspunde pentru pagubele cauzate autoturismului avut in comodat....Daca ati predat auto in starea normala de functionare si l-ati recuperat "praf" asa cum sustineti, puteti repara masina si sa imputati toate cheltuielile de reparare comodatarului 1...in penal este greu de facut ceva intrucat nu aveti o vatamare datorata de o actiune sau inactiune ce poate fi considerate infractiune, mai ales daca nu ati interzis expres comodatarului sa gajeze autoturismul....succes.
E aproape imposibil sa aveti castig de cauza pentru ca e la fel de imposibil sa existe probe serioase care sa ateste ca nu cumva masina a suferit modificarile de km inainte ca masina sa ajunga la cel de la care ati recuperat-o.
E,nu? Foto realizata de ITP, la bordul auto, cand era la mine si cand a ajuns la cei care au folosit-o...s.a. Plus ca masina are bord electronic...:)