Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul complet de cotizare

In formula pe baza careia se determina punctele de pensie, stagiul complet de cotizare este fix ,functie de data nasterii,in orice moment al pensionarii?Concret:sunt nascut in08091963,am50 ani,iesit azi la pensie,indeplinesc conditiile de pensie cu reducerea varstei de la 45 ani,gr.1 28 ani,militar.Cred ca daca indeplineam aceleasi conditii de pensionare ,dar eram mai in varsta(sa zicem cu 5 ani),aveam o pensie mai mare sau gresesc..?Sau:daca doua persoane realizeaza stagii de cotizare si punctaje medii anuale identice un criteriu care le influenteza nr.punctelor de pensie este varsta,din cauza ca stagiile complete de cotizare sunt diferite?
viorelus, utilizator
viorelus a scris:

Stagiul complet de cotizare in cazul meu ,este 25 ani si 2 luni ,la varsta de 5 7ani si 6 luni daca lucram in conditi normale si ieseam in 2021 la pensie dar in 2013 iesind la pensie cu reducerea varstei cu7,5ani,stagiul complet de cotizare folosit la determinarea punctelor pensie este tot 25 ani si 2 luni(deci nu se 'atinge'in 2021?Eu nu sunt echivalentul unui pensionar care a lucrat in conditii normale si este nascut in 1958si se ia in considerare stagiul complet din acest an,la calcularea pensiei si nu cel corespunzator anului 1963 pentru ca eu nu ies la pensie in 2021

Pentru barbatii nascuti dupa 01/01/1950 care lucreaza in conditii normale de munca,conditiile de indeplinit pentru deschiderea drepturilor la pensie de limita de varsta,sunt:

Varsta 65 de ani.
Stagiul minim de 15 ani.
Stagiul complet de cotizare la care se raporteaza punctajul mediu anual este de 35 de ani.

Sa va fac o aplicatie,pentru a vedea care sunt diferentele intre d-voastra si o alta persoana care a lucrat in conditii normale.

1-Cazul D-voastra:

Barbat nascut 08/09/1963
Ati realizat un stagiu de 28 de ani in armata grupa I-a de munca
Pentru acesti ani,ati castigat:
14 de stagiu aferent(perioada suplimentara la vechimea in munca).
O reducere de 7 ani si 6 luni,a varstei standard de pensionare(57 de ani si 6 luni).
O majorare cu 50% a punctajelor,aferente.

2-Barbat nascut in 08/09/1963 care a lucreaza in conditii normale munca

A realizat 28 de ani in conditii normale de munca.
Nu beneficiaza de stagiu aferent,reducerea varstei si nici de majorarea punctajului cu 50%.

Pentru a da inteles aplicatiei,sa presupunem ca in cei 28 de ani,ambii ati realizat 42 de puncte(media de 1,5 puncte pe an).

La D-voastra calculul este urmatorul:

42x150%=63:25,1666=2,50332 punctaj mediu anual
2,50332X762,1=1908 lei pensie

La celalalt barbat:

42:35=1,20000x762,1=915 lei pensie

In concluzie diferentele in favoarea d-voastra sunt:

O perioada suplimentara la vechimea in munca de 14 ani
O reducere cu 7 ani si 6 luni a varstei.Care putea fi chiar de 12 ani si 6 luni.
Majorarea punctajului cu 50%.
Pensia D-voastra este cu 108,5% mai mare
915x208,5%-1908

Daca acestea sunt,sau nu sunt diferente,eu nu-mi pot permite sa comentez.

Legat de stagiul complet,acesta este prevazut in lege si nu lasa loc de intepretare.

Eu cunosc cazuri in care s-a lucrat 7 ani in conditii speciale de munca si nu au beneficiat de nimic.
Nici,reducerea varstei,nici punctaj suplimentar.

Un astfel de caz cu 7 ani si 7 luni si 6 zile,conditii speciale in zona I-a de radiatii se afla aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Alte comentarii,nu fac.

Buna ziua ! Revin cu o intrebare :Cum se calculeaza punctajul mediu anual in cazul meu ,militar iesit la pensie pentru limita de varsta in septembrie 2013.nascut 08.09.1963,avand in vedere prevederili art.3, lit n si art.95 alin.1?Vreau sa inteleg daca la numitor se foloseste stagiul complet corespunzator datei nasterii sau stagiul complet de cotizare de din 21 ani si 5 luni din anexa 6 la legea263/2010in vigoare in acest moment .Cum interpretati dv.prevederile legii?Cu stima,Viorel(us)
Legea 263/2010 este clara:

ART. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 5 sau, dupa caz, anexa nr. 6.

(3) In cazul persoanelor care realizeaza stagii de cotizare in mai multe situatii, pentru care legea prevede stagii complete de cotizare diferite, punctajul mediu anual se determina prin insumarea punctajelor medii anuale calculate corespunzator stagiilor complete de cotizare prevazute de prezenta lege, pentru fiecare dintre situatiile respective.

Potrivit art.95(1)
Stagiul complet pentru militari in luna octombrie 2013 este de 21 de ani si 5 luni si este valabil pentru cei nascuti in februarie 1958.
Pentru d-voastra nascut in luna septembrie 1963,stagiul complet este de 25 de ani si 2 luni.

Potrivit art.95(3)

Aplicatie pe un caz ipotetic:

-Ati realizat in armata 55 de puncte.
55:25,1666=2,18544

-Ati realizat conditii normale(civil)12 puncte
12:34,8333=0,34445
2,18544+0,34445=2,52989 punctaj mediu anual

art3,lit.n spune:punctaj mediu anual*numarul de puncte realizat de asigurat ,calculat prin raportarea punctajului total realizat de acesta in intreaga perioada de activitate la numarul anilor corespunzatori stagiului complet de cotizare prevazut de lege la DATA pensionarii. Cum interpretati aceasta?Data din prezent sau din viitor?
viorelus, utilizator
Din ce lege este art.3 lit.n) ?