Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal

Cu ce articol se suspenda CIM in Revisal pe perioada Concediului medical ?

Multumesc !
Suspendarea c.i.m. ca urmare a unui concediu medical nu se opereaza in REVISAL.

Art. 3 din HG nr.500/2011:
......
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
......
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;
......
Imi cer scuze ..... este vorba despre o adeverinta medicala - adeverinta in baza careia salariatul a fost invoit medical ( fara plata 3 zile ). Si cum orice zi fara plata se opereaza in revisal - nu stiu la ce art. sa il incadrez . N am inteles de ce nu i s a dat concediu medical - dar asta este situatia !
In baza acelei adeverinte medicale nu se poate opera suspendarea c.i.m.

De unde ati dedus ca orice zi fara plata se inregistreaza in REVISAL? Codul Muncii nu prevede obligativitatea de a suspenda c.i.m. in cazul unui CFP.
Am intrebat la ITM daca se suspenda CIM atunci cand angajatul are 3 zile de concediu fara salariu si mi s a raspuns ca orice zi neplatita se suspenda, tocmai pt. ca este neplatita. Si cum carnetele de munca nu mai exista, atunci cand se solicita un extras din revisal, perioadele fara plata trebuie sa fie evidentiate. Acesta este raspunsul primit , de aceea am tras concluzia respectiva... Dar in revisal nu gasesc la art - . in baza caruia s a facut suspendarea - art. 50 / a ( de drept ) si nu stiu in care alt art. s ar incadra !
Din pacate , eu am o opinie contrara. Nu exista niciun text delege care sa prevada ca extrasul de REVISAL face dovada vechimii in munca sau inlocuieste carnetul de munca.

Codul Muncii reglementeaza incheierea, executarea, modificarea , suspendarea şi incetarea contractelor individuale de munca.
HGnr.500/2011 reglementeaza registrul general de evidenta a salariatilor, dar nu prevede care este forta probanta a extrasului din REVISAL.