Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lipsa partilor la termenul de judecata-consecinte
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lipsa partilor la termenul de judecata-consecinte

Ce se intampla daca nu se prezinta reclamantul si nici paratul la termenul de divort/sedinta?Multumesc.
Procesul se suspenda, il puteti repune pe rol facand cerere la instanta, in termen de un an.
Buna ziua,
Cererea de divort se respinge ca nesustinuta.
Paratul nu este tinut sa se prezinte personal.
Reclamantul TREBUIE sa fie prezent.
In situatii deosebite, pentru motive intemeiate, se poate solicita amanarea in lipsa reclamantului sau judecarea cererii in lipsa acestuia dar reclamantul trebuie, in acest ultim caz, sa dea o procura speciala persoanei care-l reprezinta.
av. Gabriel; Klein Kiritescu
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Cererea de divort se respinge ca nesustinuta.

Stimat coleg, de ce s-ar respinge cererea de divorț ca nesusținută și nu s-ar suspenda procesul - evident dacă nu s-a cerut în scris judecarea în lipsă? Presupun că vorbim de prevederile vechiului Cod de procedură.

Din punctul meu de vedere, sfatul d-nei @gi-jane2 este cel corect.

Art. 616 ( Cod proced civ.) prevede:

Dacă la termenul de judecată, în primă instanţă, reclamantul lipseşte nejustificat şi se înfăţişează numai pârâtul, cererea va fi respinsă ca nesusţinută.

Prin urmare, condițiile sunt necesar a fi întrunite cumulativ: absența reclamantului și prezența pârâtului.

Există jurisprudență unitară în acest sens, din care o citez pe cea de aici:
[ link extern ]

,,Prin derogare de la dreptul comun, în materia divorţului, dispoziţiile art. 616 C.proc.civ. reglementează o sancţiune procedurală specială – respingerea cererii de divorţ ca nesusţinută – ce are drept temei culpa procesuală dedusă din neînfăţişarea reclamantului la termenul de judecată, în primă instanţă. Sancţiunea operează însă numai atunci când, cumulativ, lipsa reclamantului este nejustificată şi doar pârâtul se înfăţişează la judecată şi se bazează pe prezumţia legală de renunţare la judecată.,,

Inițiatorul discuției a arătat situația în care nu se prezinta reclamantul si nici paratul.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator
Am si eu o problema, tot citesc pe net si nu stiu cum trebuie sa procedez. S-a suspendat procesul " În baza art. 411 alin. 1 pct. 2 C.proc.civ. suspendă judecata cauzei, pentru lipsa părţilor". Nu am stiut ca trebuie sa formulez o cerere pentru judecare in lipsa. Ce trebuie sa fac sa se reia?
Stimat forumist,

Ar trebui să cereți repunerea pe rol, eventual achitând și taxa de timbru necesară.

În acest sens, Codul de procedură civilă prevede: Art. 415 -Reluarea judecării procesului

Judecata cauzei suspendate se reia:
1. prin cererea de redeschidere făcută de una dintre părţi, când suspendarea s-a dispus prin învoirea părţilor sau din cauza lipsei lor;

Cu stimă.