Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua,

Fiica mea a terminat liceul, dupa sesiunea de bacalaureat nu s-a mai inscris la facultate. Nedumeririle mele sunt:
- desi are o sentinta civila in favoarea primirii pensiei alimentare pe perioada studiilor, daca nu s-a inscris la facultate ii mai platesc pensie?
- daca se inscrie la anul reiau plata pensiei?
- daca anul acesta primeste somaj apoi, la anul, se inscrie la facultate reiau plata?
- care sunt conditiile legale de primirea pensiei alimentare dupa varsta de 18 ani, in cazul meu.
Multumesc mult!
datorati pensie numai daca studiaza si nu se intretine prin munca din pricina asta, altfel, nu. Puteti siata plata, reluand daca la anul se va inscrie la facultate.
Puteti discuta cu copilul, poate o incurajati sa studieze, sa se pregateasca anul asta pt a da examen anul viitor, puteti s-o sustineti in acest timp si fananciar.
Buna ziua,nDaca nu este elev/student la o forma de invatamant de zi si are peste 18 ani, nu mai aveti obligatia legala de intretinere. Moral este altceva. Cand intra la facultate va trebui, legal, sa reluati plata pensiei de intretinere pana la terminarea studiilor sau pana la 26 de ani.
Va sfatuiesc sa discutati cu copilul dumneavooastra si sa il sustineti anul acesta sa invete pentru asi continua studiile. Nu uitati ca este sange din sangele dumneavoastra.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Multumesc mult pentru sfat!

Credeti-ma, intentia mea nu este de a-mi renega obligatiile mele de parinte, am vrut sa stiu doar care sunt conditiile legale, deoarece discutiile cu mama copilului si-au schimbat traiectoria amiabilului stabilit.
Daca fiica e majora, nu mai discutati cu mama in calitate de reprezentant legal al copilului, ci direct cu fiica.