Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

am 52 de ani am lucrat 13 ani grupa a-2-a de munca sint pensionata gradul 2 invaliditate din 1998 si am si handicap mediu definitiv din anul 2010 cind voi iesi la pensie dupa virsta?
Pensia de invaliditate se transforma din oficiu in pensie limita de varsta la data precizata in anexa 16 la legea pensiilor, in functie de sexul, luna si anul nasterii.
O femeie nascuta in 1961 are dreptul la pensie limita de varsta standard in perioada ianuarie 2023 - februarie 2024. Pentru grupa de munca aveti dreptul la o reducere de 2 ani si 6 luni.
Precizati luna nasterii pentru un raspuns mai exact.
data de nastere este 1 iulie 1961 13 ani grupa a-2-a de munca de 15 ani pensionata medical grad 2 invaliditate si din 2010 si grad mediu de handicap definitiv in ce an voi putea sa ma pensionez dupa criteriu de virsta?
O femeie nascuta in iulie1961 are dreptul la pensie limita de varsta standard in august 2023. Pentru 13 ani in grupa de munca aveti dreptul la o reducere de 2 ani si 6 luni.
Deci pensia dvs. de invaliditate va fi transformata in pensie limita de varsta in februarie 2021.