avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

am 52 de ani am lucrat 13 ani grupa a-2-a de munca sint pensionata gradul 2 invaliditate din 1998 si am si handicap mediu definitiv din anul 2010 cind voi iesi la pensie dupa virsta?
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 20:28, 10 Septembrie 2013
Pensia de invaliditate se transforma din oficiu in pensie limita de varsta la data precizata in anexa 16 la legea pensiilor, in functie de sexul, luna si anul nasterii.
O femeie nascuta in 1961 are dreptul la pensie limita de varsta standard in perioada ianuarie 2023 - februarie 2024. Pentru grupa de munca aveti dreptul la o reducere de 2 ani si 6 luni.
Precizati luna nasterii pentru un raspuns mai exact.
data de nastere este 1 iulie 1961 13 ani grupa a-2-a de munca de 15 ani pensionata medical grad 2 invaliditate si din 2010 si grad mediu de handicap definitiv in ce an voi putea sa ma pensionez dupa criteriu de virsta?
O femeie nascuta in iulie1961 are dreptul la pensie limita de varsta standard in august 2023. Pentru 13 ani in grupa de munca aveti dreptul la o reducere de 2 ani si 6 luni.
Deci pensia dvs. de invaliditate va fi transformata in pensie limita de varsta in februarie 2021.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vârsta de pensionare bluetender bluetender Buna seara. Aş dori să ştiu care ar fi vârsta de pensionare în urmatoarea speţă: Un vecin ma rugat să mă interesez, la ce vârstă ar putea ieşi ... (vezi toată discuția)
Pensionare foleamircea foleamircea data nasteri 31mai 1961 vechime in munca 30ani,din care 19ani si 8 luni in grupa 1 de munca.,vreau sa aflu daca sepoate iesi la pensie anul acesta ,Mentionez ... (vezi toată discuția)
Pensie nerevizuibila romeoiorgu romeoiorgu in ce situatie un pensionar cu gradul III de invaliditate revizuibil, poate fi trecut ca nerevizuibil? (vezi toată discuția)