Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

data nasteri 31mai 1961 vechime in munca 30ani,din care 19ani si 8 luni in grupa 1 de munca.,vreau sa aflu daca sepoate iesi la pensie anul acesta ,Mentionez ca persoana este o femeie.
va multumesc
Cf legii 380/2013, indeplineste conditiile de pensie limita de varsta la orice data
Avand in vedere data nasterii 31 mai 1961, varsta standard de pensionare este de 62 de ani ( dupa mai 2023), stagiul minim de cotizare fiind de 15 ani, iar stagiul complet de cotizare fiind de 32 ani si 2 luni.

19ani si 8 luni in grupa 1, inseamna o reducere a varstei standard de pensionare cu 9 ani si 6 luni.

In speta, varsta standard de pensionare ar fi 52 ani si 6 luni, ceea ce inseamna ca poate sa-si depuna dosarul de pensionare oricand.