Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul complet de cotizare

Buna ziua
Am 51 ani, 30 ani vechime in munca din care 17 ani grupa I-a.Mai trebuie sa contribui la stagiul de cotizare?
Indepliniti conditia de stagiu complet.
Daca mai contribuiti va mai creste pensia.
Am uitat sa mentionez ca sunt femeie. La ce varsta pot sa ma pensionez?
Precizati,luna si anul nasterii.
aprilie 1961
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 17 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 8 ani si 6 luni (62/0 - 8/6 = 53 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani si 6 luni (30/0 + 8/6 = 38 de ani si 6 luni).

3. Puteati solicita pensie pentru limita de varsta de la varsta de 53 de ani si 6 luni, din octombrie 2014.

4. Depuneti cat mai repede actele pentru pensie si veti primi pensia de la data depunerii lor la Casa de Pensii.