avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul complet de cotizare

Buna ziua
Am 51 ani, 30 ani vechime in munca din care 17 ani grupa I-a.Mai trebuie sa contribui la stagiul de cotizare?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:12, 1 August 2015
Indepliniti conditia de stagiu complet.
Daca mai contribuiti va mai creste pensia.
Am uitat sa mentionez ca sunt femeie. La ce varsta pot sa ma pensionez?
Precizati,luna si anul nasterii.
aprilie 1961
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 17 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 8 ani si 6 luni (62/0 - 8/6 = 53 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani si 6 luni (30/0 + 8/6 = 38 de ani si 6 luni).

3. Puteati solicita pensie pentru limita de varsta de la varsta de 53 de ani si 6 luni, din octombrie 2014.

4. Depuneti cat mai repede actele pentru pensie si veti primi pensia de la data depunerii lor la Casa de Pensii.

Alte discuții în legătură

Pensie ailicec ailicec daca sunt nascuta in martie 1961, angajata in august 1980, iar in perioadele august 1980-martie 1992 grupa I, in perioada aprilie 1992-martie 2001 am avut ... (vezi toată discuția)
Pensie ailicec ailicec daca am lucrat 12 ani grupa I si 9 ani grupa a II-a, daca doresc sa ies la pensie mi se cumuleaza cele doua grupe ca vechime? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipată ? dvd dvd Data nașterii 17.03.1964, femeie, vechime în muncă 33 de ani din care 19 ani în gr.I de muncă. Î ce an pot ieșii la pensie anticipată ? (vezi toată discuția)