Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul complet de cotizare

Buna ziua
Am 51 ani, 30 ani vechime in munca din care 17 ani grupa I-a.Mai trebuie sa contribui la stagiul de cotizare?
scuze, 29.04.1964
Limita de varsta la 54 de ani si1 luna(29/05/2018).
Cei 8 ani si 6 luni se adauga la stagiul de cotizare de 30 de ani?. Deci cei 8 ani si 6 luni folosesc o data la scaderea varstei standard de pensionare si in acelasi timp se adauga la stagiul de cotizare?
Asa cum v-am spus si in raspunsul anterior, cei 8 ani si 6 luni lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se scad din varsta standard de pensionare si se poate solicita pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
- se adauga la stagiul de cotizare al dvs. (de 30 de ani) si se mareste astfel stagiul de cotizare.