avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul complet de cotizare

Buna ziua
Am 51 ani, 30 ani vechime in munca din care 17 ani grupa I-a.Mai trebuie sa contribui la stagiul de cotizare?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:12, 1 August 2015
scuze, 29.04.1964
Limita de varsta la 54 de ani si1 luna(29/05/2018).
Cei 8 ani si 6 luni se adauga la stagiul de cotizare de 30 de ani?. Deci cei 8 ani si 6 luni folosesc o data la scaderea varstei standard de pensionare si in acelasi timp se adauga la stagiul de cotizare?
Asa cum v-am spus si in raspunsul anterior, cei 8 ani si 6 luni lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se scad din varsta standard de pensionare si se poate solicita pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
- se adauga la stagiul de cotizare al dvs. (de 30 de ani) si se mareste astfel stagiul de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie ailicec ailicec daca sunt nascuta in martie 1961, angajata in august 1980, iar in perioadele august 1980-martie 1992 grupa I, in perioada aprilie 1992-martie 2001 am avut ... (vezi toată discuția)
Pensie ailicec ailicec daca am lucrat 12 ani grupa I si 9 ani grupa a II-a, daca doresc sa ies la pensie mi se cumuleaza cele doua grupe ca vechime? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipată ? dvd dvd Data nașterii 17.03.1964, femeie, vechime în muncă 33 de ani din care 19 ani în gr.I de muncă. Î ce an pot ieșii la pensie anticipată ? (vezi toată discuția)