Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Un asociat poate sa iasa dintr-o firma aflata in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Un asociat poate sa iasa dintr-o firma aflata in insolventa?

Buna ziua

Am urmatoarea situatie:

- un asociat cu 10% intr-o firma (srl) aflata in procedua de insolventa vrea sa renunte la partile sociale si sa iasa din firma
- mentionez ca firma mai are un singur asociat care are calitatea de administrator

Avind in vedere existenta procedurii de insolventa este posibil ca acest lucru sa fie mai complicat si de durata? care ar fi produra in acest caz?

va multumesc si va doresc toate cele bune !
Nu se mai poate acum. Trebuia sa va ganditi inainte, era altceva si mult mai indicat.
De altfel, daca veti sa plecati acum ... aveti toate sansele sa se considere ca vreti sa scapati de raspundere cu privire la insolventa si starea in care ati adus firma.