avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Socrii mei au decedat. Acestia au avut impreuna 4 copii. Unul dintre ei a murit dupa decesul socrilor. Eu sunt sotia supravietuitoare a unuia dintre copii lor. Socrii au detinut cu acte de proprietate o casa si un teren. Cu sotul meu nu am avut copii impreuna. Ce procente din averea socrilor mostenesc eu? Daca dupa succesiunea la notariat voi detine o parte din casa, ceilalti frati ai sotului pot vinde casa fara sa-mi dau iscalitura?
Cel mai recent răspuns: PopescuDianaCornelia , utilizator 20:04, 10 Septembrie 2013
Daca veniti la mostenirea sotului decedat in concurs cu colateralii privilegiati dvs.veti avea jumatate ,1/2 din 1/4 cat ii revenea sotului decedat.Veti detine 1/8.Ei isi pot vinde cota ideala daca nu se face o iesire din indiviziune.
Daca deschiderea succesiunii se face dupa moartea sotului ma tem ca nu veti mostenii nimic deoarece au dreptul a mostenii doar cei care erau in viata la momentul deschiderii succesiunii. Cum sotul dumneavoastra a decedat, cota sa se imparte in mod egal celorlalti 3 frati in viata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta succesiune User4567 User4567 Buna ziua! Avem urmatoarea speta: Sotul matusii mele este decedat din 2010. Parintii acestuia sunt decedati, el mai avand un singur frate care la randul sau ... (vezi toată discuția)
Succesiune davidmirela davidmirela Succesiune Bună dimineața! Nepoțelei mele ea decedat ieri soțul S au căsătorit legal acum 1 an și 3 luni Înainte de căsătorie el și a cumpărat un ... (vezi toată discuția)
Parti succesiune, daca... cyan cyan Daca unul din soti decedeaza iar parintii acestuia sunt ambii in viata si detin in proprietate un imobil, sotul supravietuitor impreuna cu copilul pot deschide ... (vezi toată discuția)