Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Socrii mei au decedat. Acestia au avut impreuna 4 copii. Unul dintre ei a murit dupa decesul socrilor. Eu sunt sotia supravietuitoare a unuia dintre copii lor. Socrii au detinut cu acte de proprietate o casa si un teren. Cu sotul meu nu am avut copii impreuna. Ce procente din averea socrilor mostenesc eu? Daca dupa succesiunea la notariat voi detine o parte din casa, ceilalti frati ai sotului pot vinde casa fara sa-mi dau iscalitura?
Daca veniti la mostenirea sotului decedat in concurs cu colateralii privilegiati dvs.veti avea jumatate ,1/2 din 1/4 cat ii revenea sotului decedat.Veti detine 1/8.Ei isi pot vinde cota ideala daca nu se face o iesire din indiviziune.
Daca deschiderea succesiunii se face dupa moartea sotului ma tem ca nu veti mostenii nimic deoarece au dreptul a mostenii doar cei care erau in viata la momentul deschiderii succesiunii. Cum sotul dumneavoastra a decedat, cota sa se imparte in mod egal celorlalti 3 frati in viata.