Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Servitute de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Servitute de trecere

Am un teren fara acces la drumul public. Accesul este blocat de un teren al vecinului, care nu vrea sa-mi acorde servitute de trecere. M-am hotarat sa-l dau in judecata pt. obtinerea servitutii, imediat dupa primirea notificarii de chemare in judecata am primit o notificare din partea vecinului (prin executor judecatoresc) in care mi se ofera:
1. spre cumparare suprafata de teren care se afla intre terenul meu si drumul public
sau
2. o tranzactie prin schimb de terenuri cu suprafete egale.

Daca nu accept nici o varianta (cumparare sau schimb), afecteaza obtinerea servitutii de trecere ? Cum se stabilesc eventualele despagubiri cerute de vecin ? Cum se stabileste latimea servitutii de trecere ?

Va multumesc !
robimichel, utilizator
ceea ce v-am scris mai sus , sunt variantele instantei.
daca vecinul nu doreste, sa va intelegeti acum, atunci continuati si rezolvati-va problema in justitie.