Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie fara chemare in judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie fara chemare in judecata

Buna ziua, intampin urmatoarea problema: mi-a fost inmanata o citatie pentru ordonanta de plata fara a fi atasata si cererea de chemare in judecata cu toate inscrisurile pe care se fundamenteaza. Mi se pune in vedere sa depun intampinarea cu cel putin 3 zile inaintea termenului. Ma puteti ajuta cu vreun sfat? Multumesc
Uitati-va pe citatie sa vedeti daca scrie "Cu copie actiune"..Daca scrie si daca mai este timp...mergeti la Judecatoria de la care ati primit citatia,cu numarul de dosar ..si cereti sa vedeti dosarul.Daca este vorba de o persoana juridica sa aveti delegatie de la firma.
Daca nu apare mentiunea "cu copie cerere" mergeti la termenul de judecata, solicitati amanarea si cereti sa vi se inmaneze un exemplar al cererii sa puteti formula apararea.
nu este precizat nicaieri in citatie "cu copie actiune". Asa ma gandeam si eu sa ma prezint la termen si sa solicit un exemplar al cererii de chemare in judecata si inscrisurile aferente. Nu se poate anula/respinge dosarul din aceasta cauza?
Nu.oricum aveti dreptul la un termen pentru pregatirea apararii eventual angajarea unui avocat...mai ales ca nu ati primit copia cererii de chemare in judecata.
succes