Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la munca pe perioada suspendarii unui CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la munca pe perioada suspendarii unui CIM

daca am contract de munca intr-o institutie apartinand ministerului invatamantului si imi suspend contractul de munca pe o perioada de un an, am dreptul sa ma angajez in alta parte in aceasta perioada?
Puteti sa va angajati oriunde doriti daca functia pe care o veti ocupa nu este incompatibila cu aceea din invatamant.
Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.