Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ordonanta de plata & incuviintare executare silita !
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ordonanta de plata & incuviintare executare silita !

Buna seara,

Am si eu o nelamurire, cu privire la o hotarare definitiva si irevocabila intr-un dosar ce face subiectul unei ordonante de plata intre doua societati . Instanta mi-a dat aviz favorabil si sa mi se plateasca suma ce se prevede in hotararea judecatoreasca . Casa de avocatura trimite aceasta ordonanta catre un executor judecatoresc care la randul lui obtine incuviintare executare silita . De mai bine de un an se chinuie executorul sa intre in posesia unor dovezi oficiale de la primarie si de la cartea funciara dar se loveste de fel de fel de scuze . Popriri pe conturi spune ca a pus respective-i societati si totusi acea societate isi continua activitatea nestingherit . Va intreb si va rog sa ma ajutati cu experienta dumneavoastra de profesioanisti, ce este de facut ? Ce trebuie sa fac ? In 2013 hotararea unui judecator intr-o tara din U.E. nu este respectata, atunci ce mai este de facut ? Va multumesc !
Una este castigarea cauzei (aveti deja o hot judec favorabila), alta incuviintarea executarii (executarea a fost inceputa) si cu totul alta situatie este recuperarea propriu-zisa a sumelor din hotarare.
Rezultatul favorabil al recuperarii depinde de solvabilitatea debitorului. Insistati ca executorul sa urmareasca toate bunurile (mobile si imobile), precum si sumele de bani rulate prin conturile bancare.