Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Angajament tert sustinator pentru experienta similara
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Angajament tert sustinator pentru experienta similara

In cadrul unei proceduri de licitatie deschisa, un ofertant nu a prezentat dovezi pentru experienta similara in cuantumul solicitat, iar angajamentul tertului sustinator nu contine obligatia acestuia de a se implica direct in derularea contractului si anume, nu se regaseste in angajament sintagma de „implicare directa”. Angajamentul de sustinere nu este in conformitate cu prevederile legale, astfel autoritatea contractanta nu are posibilitate de actiune directa impotriva acestuia, astfel cum prevede art. 11^1 alin .(5) din H.G. nr. 925/2006.
Cum poate proceda autoritatea contractanta in acest caz?
Depinde ce scrie in angajament in ansamblu si daca ati precizat undeva ca formularul trebuie sa fie obligatoriu cu o forma anume, in caz contrar oferta urmand a fi respinsa..
In mod normal ,se cer clarificari inainte de a lua o decizie.
Multumesc.
autoritatea va trebui sa analizeze intreg continutul angajamentului. e posibil ca din celelalte clauze sa se desprinda ideea ca teertul poate fi constrans de autoritate sa se implice in executarea contractului fara sa fie nevoie sa scrise explicit `implicare directa". apoi se mai pot solicit clarificari iar din pct. meu de vedere poate fi acceptata inclusiv o completare a acordului.