Forum Discuţii juridice Achiziţii publice alimentare cu energie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

alimentare cu energie

am un contract de lucrari-alimentare cu apa. tb sa racordez la energie electrica gospodaria de apa si forajul. alimentarea cu energie electrica o pot face cu executantul? sa o consider lucrari suplimentare?
Daca nu este prevazuta in proiectul tehnic, DA conform prevederilor art. 122 lit. i din OUG 34/2006.
nu este prevazut in proiectul tehnic, insa art. 122 lit. i cere indeplinirea unor conditii:se specifica "lucrari neprevazute" .... alimentarea cu energie electrica din punctul meu de vedere nu poate fi considerata lucrare neprevazuta....si nu prea stiu cum sa fac....
Desi in practica se face destul de des ceea ce am spus eu mai devreme, pentru a evita orice neplaceri puteti proceda asa:
- cautati un cod CPV aferent instalatiilor electrice
- atribuiti lucrarea/serviciul unui operator economic (acelasi sau altul) prin achizitie directa (cel mult 15.000 euro fara TVA - art. 19 din OUG 34/2006)