Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare salariala

Este corect ca 2 angajati cu aceeasi vechime in munca, aceeasi munca prestata, aceeasi functie, aceeasi specializare si grad profesional sa aiba un salariu de incadrare diferit?
Da, este posibil acest lucru, atat in sectorul privat , cat si in cel bugetar.
1. Depinde de cum a stiut fiecare salariat sa negocieze cu angajatorul in privinta salriului sau.

2. Mai depinde si de rezultatele obtinute in activitate de cele doua persoane.
Daca este vorba despre sectorul bugetar sunt luat in calcul mai multe aspecte.
Nu am fost foarte clara. In urma desfiintarii unui spital orasenesc am fost preluati de catre spitalul judetean de urgenta. Salariul de incadrare este cel de la spitalul orasenesc. Mentionez ca diferentele saliare sun majore.
De rezultatele obtinute in activitate de cele doua persoane nu poate fi vorba avind in vedere ca pe langa atributiile specifice execut si "sarcini suplimentare" iar referitor la negociere in sectorul bugetar nu exista asa ceva.

In acest sens, nu este vorba despre nicio discriminare salariala. Faptul ca dvs ati venit in spitalul judetean cu un anumit salariu - prin preluare - nu inseamna ca este o discriminare salariala.