Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire cont?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire cont?

Buna ziua,
as dori sa stiu in cazul in care o banca a cesionat creanta catre o soc,recuperare creante,datele persoanei mai exista in baza de date a bancii?Mai exact,daca persoana este imputernicita pe un cont,banca are dreptul sau posibilitatea in cazul in care se vireaza o suma de bani pentru titularul contului sa faca poprire pe suma de bani?Titularul contului spre exemplu este fiul persoanei.
Va multumesc
Nu se poate popri contul altuia, nu conteaza ca debitorul lor e imputernicit pe acel cont, banii nu-s ai lui, nu ii poate lua.
Va multumesc pentru raspuns.Dar in cazul in care pentru suma primita se specifica numele imputernicitului(suma trebuie achitata catre imputernicit,nu catre titular)
Imputernicitul doar ii ridica, nu sunt ai lui, intelegeti ?
da,am inteles,va multumesc
Dar,in situatia in care cel care trimite banii,specifica numele imputernicitului pentru care trimite de fapt banii,adica...nume titular cont,pentru nume imputernicit,deoarece trebuie sa specifice numele imputernicitului pentru care de fapt trimite banii(este o situatie oficiala),dar datorita faptului ca persoana(imputernicitul) nu are un cont al sau personal(avand datorii vechi la banca,de peste 3 ani si nu vrea sa riste sa-i ia banca toti banii,in cazul in care mai figureaza la banca,intre timp creditul a fost cesionat unei firme de recuperari,nu vrea persoana sa riste sa i se popreasca toata suma,chiar daca firma nu a facut un demers oficial pentru a obliga persoana la plata datoriilor),este nevoit sa faca tranzactia printr-un cont bancar,acest cont al fiului sau.
Va multumesc