Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conventie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conventie

buna ziua!
vreau sa ma casatoresc, dar parintii prietenului meu ii vor da intr-un viitor un apartament. as vrea sa stiu daca se poate face vreo conventie inainte de nunta prin care eu sa nu pot beneficia de apartamentul lui. multumesc
Contract pre-nuptial
Articolul 312 din noul Cod Civil prevede ca sotii pot alege intre "regimul comunitatii legale, regimul separatiei de bunuri sau cel al comunitatii conventionale". Odata ales, insa, regimul matrimonial, acesta nu ramane la fel - dupa un an, regimul casatoriei poate fi schimbat.
Dupa cel putin un an de la incheirea casatoriei, sotii pot ori de cate ori doresc sa inlocuiasca regimul matrimonial cu alt regim matrimonial, cu respectarea conditiilor prevazute de lege privind contractul.
Dupa incheierea casatoriei, sotii trebuie sa declare in fata ofiterului de stare civila ce regim matrimonial au ales.