Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

A decedat tatal si mama cu cei doi fii pentru a face succesiunea cum trebuie sa procedeze (la tribunal sau la notar?) In cat timp trebuie facuta succesiunea? Mentionez ca ei s-au inteles in privinta mostenirii
La notar. In termen de un an sa dea declaratie de acceptare a mostenirii, iar in max doi ani sa termine de dezbatut pt a nu plati impozit.
la notar e cel mai rapid. Inca nu sunt lamurit, conform noii legislatii daca e mai ieftin la notar