Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... deces, mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

deces, mostenire

Buna ziua,
Tatal meu a decedat si am inteles ca este recomandat sa se faca actele de succesiune in primele 6 luni de la deces. Fiind singura fiica, nu pot face actele si dupa decesul mamei? Ce implicatii financiare apar? Si ce solutie e optima: mama e interesata daca este vreo forma de finalizare acte inca din timpul vietii?
Multumesc.
Puteti da la notar o declaratie de acceptare a mostenirii si dupa aceea puteti sa asteptati.
Nu este un termen de dezbaterea al mostenirii anume. Daca tatal dvs a decedat inainte de 1 oct 2011 , termenul de optiune succesorala, adica dvs puteati opta in a accepta succesiunea sau a renunta la ea, a trecut, daca tatal dvs a decedat dupa 1 oct 2011, acest termen esre de un an. Daca mai sunteti in acest termen dati o declaratie de acceptare sau pur si simplu dezbateti succesiunea dupa tatal dvs unde mostenitoare sunteti mama si dvs, daca sunteti singurul copil. Apoi mama dvs poate sa va doneze partea ei de mostenire.
Multumesc. Tata a decedat in 2013. Financiar vorbind, este vreo diferenta daca se amana dezbaterea succesiunii sau este bine sa se faca acum?
Financiar vorbind pana in 2 ani de la deces nu platiti impozit de 1% calculat la valoarea bunurilor din masa succesorala.