Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura instanta civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura instanta civila

Buna ziua! Am depus un dosar ptr exercitarea autoritatii parintesti in aprilie. Pe comunicarile primite de la instanta, partea parata are un termen de depunere a intampinarii si cererii reconventionale de pe 20 august (atunci s-a facut partii parate comunicarea dosarului) pana pe 16 septembrie. Aflu ca partea parata a depus si inregistrat intampinarea si cererea reconventionala in data de 15.07. Mie nu mi s-a comunicat nimic in acest sens, ba mai mult, cand am cerut sa vad dosarul mi s-a adus fara actele depuse de parat. Am citit in lege ca intampinarea se comunica partii reclamate de indata (din ce am inteles eu 48 de h), insa nu am primit niciun fel de comunicare. De asemenea, din ce am citit in textul de lege, trebuie sa depun si eu un raspuns la acea intampinare. Intrebarea mea este urmatoare? Care ar fi cauzele pentru care nu am primit niciune fel de comunicare, de ce nu mi-au fost prezentate si actele depuse de el la dosar (eu fiind partea reclamanta) si cum a depus el intampinare si cerere reconventionala daca dosarul i-a fost comunicat abia in 20 august? Va multumesc frumos!

Probabil paratul a luat cunoistinta de dosar de pe portal si l-a vazut la arhiva apoi a depus intampinare.
Am inteles. De ce insa nu am primit nici pana acum comunicare privind intampinarea si formularea raspunsului la intampinare? Si de ce nu am vazut intampinarea in dosar cand am cerut sa vad dosarul? Multumesc!