avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs în 5 zile de la pronunþare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs în 5 zile de la pronunþare

Buna ziua,

Cum se calculeaza data limita pentru recurs in 5 zile de la pronuntare?

Pronuntare: 1 ianuarie
Ultima zi in care se poate depune recursul: 6 sau 7 ianuarie?

Am inteles ca se calculeaza zile pline, deci sa fie 5 zile intre data pronuntarii si data depunerii recursului. Deci 7 ianuarie ar fi ultima zi?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 03:47, 5 Octombrie 2013
Da, ultima zi este 7 ianuarie, cu condiţia să nu cadă într-o zi nelucrătoare. Termenul se calculează în sistemul pe zile libere (nu intră în calcul prima şi ultima zi).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs igna_florin igna_florin o judecatorie si-a declinat competenta de solutionare a cauzei, avand ca obiect o plangere contraventionala.ma intereseaza termenul de recurs de 5 zile cum ... (vezi toată discuția)
Calculare termen recurs cattie cattie Va rog sa-mi raspundeti cum se calculeaza termenul de recurs? se numara si zilele nelucratoare?Dar ziua pronuntarii hotararii judecatoresti se pune in calcul ... (vezi toată discuția)
Calcul termen depunere întampinare n.c.pr.civ EduardRares EduardRares Bună ziua, Am primit de la Judecătorie plicul cu acţiunea pe data de 20 ianuarie (aceeaşi fiind şi data de pe ştampilă), punându-mi-se în vedere să ... (vezi toată discuția)