Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs în 5 zile de la pronunþare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs în 5 zile de la pronunþare

Buna ziua,

Cum se calculeaza data limita pentru recurs in 5 zile de la pronuntare?

Pronuntare: 1 ianuarie
Ultima zi in care se poate depune recursul: 6 sau 7 ianuarie?

Am inteles ca se calculeaza zile pline, deci sa fie 5 zile intre data pronuntarii si data depunerii recursului. Deci 7 ianuarie ar fi ultima zi?
Da, ultima zi este 7 ianuarie, cu condiţia să nu cadă într-o zi nelucrătoare. Termenul se calculează în sistemul pe zile libere (nu intră în calcul prima şi ultima zi).