Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere pe legea 544/2004
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere pe legea 544/2004

Casa Nationala de Pensii refuza sa imi raspunda la o cerere adresata in baza legii informatiilor publice.
Am iurmatoarea intrebare;
1. daca doresc s-o chem in judecata este necesara procedura medierii in actiunile pe contencios administrativ? nu solicit daune,nu vreau cheltuieli de judecata ?
2. trebuie sa platesc taxa de timbru in actiunile de contencios deschide pe legea 544/2004? cit as avea de plata?doar in situatia in care as avea de plata cheltuili cu taxa de timbru atit as cere sa mi se achite..
nu se face mediere pe contencios administrativ , in fapt doar informarea privind medierea este obligatorie insa nu se aplica in cazul lutigiilor pe legea 544.

in privinta taxei :
În materia contenciosului administrativ, cererile introduse de cei vătămaţi în drepturile lor printr-un act administrativ sau prin refuzul nejustificat al unei autorităţi administrative de a le rezolva cererea referitoare la un drept recunoscut de lege se taxează după cum urmează:

a)cererile pentru anularea actului sau, după caz, recunoaşterea dreptului pretins, precum şi pentru eliberarea unui certificat, a unei adeverinţe sau a oricărui altui înscris – 50 lei;

b)cererile cu caracter patrimonial, prin care se solicită şi repararea pagubelor suferite printr-un act administrativ – 10% din valoarea pretinsă, dar nu mai mult de 300 lei.

Detalii: [ link extern ]
multumesc pentru precizari. e culmea,eu am solicitat casei de pensii doar o situatie ,nu cer daune,nu cer anularea vreunui act sau altceva. tot eu sa platesc taxa de timbru? ufffffffffff asta e..