Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Omis la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Omis la mostenire

Bunica mea a avut 6 copii din care 3 sunt in viata si alti 3 decedati. Fratii ramasi in viata au obtinut recent in instanta dreptul de proprietate asupra unui teren de 3000mp detinut de bunica mea fara sa anunte sau sa includa mostenitorii de drept ai celorlalti frati decedati, respectiv nepotii mostenitori de drept. Care sunt pasii sau procedura pentru a contesta/ataca hotararea judecatoreasca obtinuta de cei 3 frati in viata?
Mai mult de atat, pe lista noilor proprietari ai terenului bunicii noastre, respectiv fratii in viata, apare fiica unuia dintre fratii decedati, ceea ce e corect dar si mama sa adica sotia fratelui decedat. E corect ca sotia acestuia sa fie mostenitoarea bunicii ? Multumesc de raspuns
Pot avea un raspuns de la moderatori la intrebarea de mai sus: "Omis de la mostenire" ? Multumesc.
Sotia supravietuitoare si fiica vin la mostenire ca mostenitori ai fratelui decedat .