Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... In lipsa actului de identitate la schimbarea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

In lipsa actului de identitate la schimbarea acestuia...

Buna ziua!
Am fost in urma cu 2 saptamani sa imi schimb cartea de identitate, iar cea noua imi va fi eliberata pe data de 27.09. Intre timp trebuie sa ridic niste colete de la posta romana urgent, dar nu vor sa mi le dea fara carte de identitate, am incercat sa explic problema, degeaba.
Intrebarea mea este daca Serciviul de Evidenta a Populatiei imi poate elibera o adeverinta sau altceva provizoriu care imi poate folosi la posta.
Multumesc!
Buna ziua,
Din pacate NU!
Incercati cu pasaportul, daca aveti.
av. Gabruiel Klein Kiritescu
Nu am pasaport si este o situatie urgenta, trebuie neaparat sa ridic coletele, sunt platite in avans, comandate din US, iar banii nu se returneaza.
Buna ziua,
Poate merge cineva din familie cu acelas nume si adresa (sotul, copiii) care sa le ia.
Multumesc pentru raspuns, dar locuiesc singura, nu am sot, nici copii.
Am incercat sa sun si la Evidenta Persoanelor si la posta, pur si simplu nu au idee de nimic.
Coletele nu le ridicati decat personal cu act valabil, nu va ajuta o persoana cu acelasi nume. Va faceti carte de identitate provizorie sau vb cu diriginta postei sa va tina coletele contra unei sume de magazinaj.