Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Chemarea în judecatã a casei de pensii pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Chemarea în judecatã a casei de pensii pentru neluarea în calcul a unei adeverinþe

La inceputul lunii septembrie, soacra mea a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta, in valoare de 669 lei, pentru o vechime in munca de 35 de ani si 4 luni.

In aceasta decizie a Casei de Pensii nu i-au fost luate in calcul veniturile lunare individuale brute din adeverinta eliberata de Electroaparataj, pentru perioada februarie 1975-decembrie 1996. Motivatia data de Casa de Pensii a fost punctul VI al anexei nr 15 din HG 257/2011.

Ulterior am mers personal la Casa de Pensii Sect 4 sa intreb ce nu este in regula cu acea adeverinta si de ce suma pensiei este atat de mica. Raspunsul a fost halucinant: "Dati-ne in judecata si instanta va da hotarare in favoarea dvs si va va mari pensia.", motivand ca veniturile inscrise in adeverinte nu se mai iau in considerare la calcul, decat dupa ce o hotarare judecatoreasca va obliga Casa de Pensii.

Am depus deja o contestatie la aceasta decizie la Casa de Pensii si dorim, asa cum am fost sfatuite, sa urmam calea judecatii.

Rugamintea mea este, daca se poate, sa ma ajutati in formularea cererii de chemare in judecata, cu articolele de lege la care as putea face referire in acest caz.

Va multumesc anticipat.
O zi buna!
Puteti trimite si online
trb-grefiersefs8cmas@just.ro
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic