Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces succesiune

Buna seara.
As dori sa stiu care procedura in cazul in care am cumparat drepturile succesorale la 2 din cei 4 mostenitori(succesiunea este deschisa dar nedezbatuta) si doresc sa se faca succesiunea in instanta(la notar nu se poate deoarece lipsesc niste acte de stare civila si din adresele facute de notar nu s-a aflat nimic).
Care sunt costurile unui astfel de proces si cam cat ar dura?
Mentionez ca exista intelegere intre mine si mostenitori.
maria dinca, utilizator
Stimată doamnă,

Nu cred că se pot estima costurile unui astfel de proces, nici durata.

Veți plăti taxă de timbru, eventuale expertize, onorarii avocat...

Cat despre durată, un astfel de proces durează cel puțin un an și jumătate.

Cu stimă.
Dupa modificarea legii avocatii au cam pierdut controlul duratei proceselor.
Mai inainte un proces ca al dvs. Cu toate actele dura 1 luna.

Daca nu aveti toate actele deja se ridica intrebarea daca s-ar termina cu bine procesul.
Incercati sa consultati un avocat pentru a se intelege de acesta cum se prezinta situatia.
De abia apoi se poate discuta despre durata...