avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1853 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces succesiune

Buna seara.
As dori sa stiu care procedura in cazul in care am cumparat drepturile succesorale la 2 din cei 4 mostenitori(succesiunea este deschisa dar nedezbatuta) si doresc sa se faca succesiunea in instanta(la notar nu se poate deoarece lipsesc niste acte de stare civila si din adresele facute de notar nu s-a aflat nimic).
Care sunt costurile unui astfel de proces si cam cat ar dura?
Mentionez ca exista intelegere intre mine si mostenitori.
Ultima modificare: Joi, 19 Septembrie 2013
maria dinca, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:14, 19 Septembrie 2013
Stimată doamnă,

Nu cred că se pot estima costurile unui astfel de proces, nici durata.

Veți plăti taxă de timbru, eventuale expertize, onorarii avocat...

Cat despre durată, un astfel de proces durează cel puțin un an și jumătate.

Cu stimă.
Dupa modificarea legii avocatii au cam pierdut controlul duratei proceselor.
Mai inainte un proces ca al dvs. Cu toate actele dura 1 luna.

Daca nu aveti toate actele deja se ridica intrebarea daca s-ar termina cu bine procesul.
Incercati sa consultati un avocat pentru a se intelege de acesta cum se prezinta situatia.
De abia apoi se poate discuta despre durata...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune prin instanta cteodorescu1987@yahoo.com cteodorescu1987@yahoo.com Bună ziua, In urma cu 1 luna, tatăl meu a decedat și se pune în discuție problema succesiunii. Moștenitorii legali ai tatălui meu sunt eu, fratele ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire Alexandra1421 Alexandra1421 Buna ziua , in incheierea unei succesiuni notarul a transmis plata ce trebuie efectuata. Va rog sa imi spuneti ce se poate face daca onorariul cerut ni se pare ... (vezi toată discuția)
Succesiune dumitruv dumitruv soacra mea a decedat in iulie2010.avea 2 fii,unul decedat la randul sdau cu 2 baieti si unul in viata. stiu ca ca nepotii soacrei au dreptul la succesiune dupa ... (vezi toată discuția)